Počet návštěvníků

PHP Error

Historie a vznik kapely

Mladá dechovka byla založena už v r. 1980, u jejího založení stál muzikant tělem i duší a následně dlouholetý hudebník pan Jan Rybář. Ten se na chodu orchestru podílel až do r. 1991. Zakladatel Jan Rybář působil dlouhá léta jako aktivní muzikant a kapelník v Praze, posléze se přestěhoval do Jablonce nad Nisou, kde ve své kariéře jako hráč na křídlovku úspěšně pokračoval. Svojí neocenitelnou obětavostí a muzikantským nadáním dokázal zaujmout mladé muzikanty dechovou hudbou a předat tak svoje bohaté zkušenosti další generaci hudebníků. V současné době vede soubor pan Vladimír Kousal.

Naše kapela byla od začátku formována jako kapela postavená na mladých muzikantech - proto také název "Mladá dechovka" - a za celou historii jí prošlo na 80 hudebníků. Zároveň se stala zásobárnou talentovaných muzikantů i pro ostatní zavedené orchestry. V posledních několika letech se obsazení orchestru postupně stabilizovalo na současném počtu cca 15 hráčů, a i když dnes už kapela neplní svoji původní hlavně „výchovnou funkci“, svůj název si stále zachovává. Za zmínku stojí jistě i fakt, že se v řadách členů najdou takoví, kteří jsou v kapele od jejího založení.

Během své historie se Mladá dechovka věnovala nejrůznějším žánrům a skladbám – hrajeme klasickou českou a moravskou dechovku především pro taneční, ale i koncertní příležitosti, nově zařazujeme moderní skladby současných autorů, ale v našem repertoiru máme i náročnější díla koncertních mistrů. Právě široký záběr a snahu věnovat se i jiným žánrům než jen tradiční dechovce, snahu o moderní zvuk a dynamický projev můžeme označit za typické charakteristiky našeho souboru.

Mladá dechovka již dlouhou dobu úspěšně vystupuje na akci "Taneční odpoledne při dechovce" pořádaném ve velkém sále jabloneckého Eurocentra, ale i při dalších akcích v Jablonci nad Nisou - "Podzimní slavnosti" a "Vánoční koledy s Mladou dechovkou". Naše zahraniční aktivity jsou spojeny nejvíc s Mezinárodním hudebním festivalem v německém Bautzenu, který se už od r. 1993 koná pravidelně každé 2 roky a náš soubor byl doposud jako jediný hostující soubor pozván k účasti na všech dosavadních ročnících. Kapela během své historie navázala úspěšnou spolupráci s několika zahraničními soubory. Nejčastěji spolupracujeme s dechovým orchestrem JBO z Bautzenu. Za zmínku stojí i naše časté kontakty s dechovým souborem Musikvereinigung z německého Neugablonz, se kterým jsme v r. 2014 také absolvovali asi nejvýznamnější akci naší hostorie - tou byl zájezd do francouzského Štrasburku, kde jsme odehráli několik společných koncertů, mj. i v sídle Evropského parlamentu.